Zobacz nowości:

Informacje organizacyjne

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj71
mod_vvisit_counterWczoraj101
mod_vvisit_counterTen tydzień547
mod_vvisit_counterPoprz. tydz.546
mod_vvisit_counterTen miesiąc1535
mod_vvisit_counterPoprz. mies.2444
mod_vvisit_counterWszystkie3680327

Czytelnicy online: 2
Twój IP: 44.210.149.205
Dziś jest: 2024-04-20 13:38Uzdrawiająca siła dźwięku - artykuł Shirlie Roden

Autorka: Shirlie Roden

Dźwięki posiadają niezwykle możliwości uzdrawiania

Gdybyśmy mogli cofnąć czas o kilka tysięcy lat  zobaczylibyśmy naszych przodków w kamiennych kręgach, na szczytach gór, w dolinach, na brzegu rzek, jezior i mórz.

.

Wszędzie tam śpiewano, tańczono o wschodzie i zachodzie słońca, o każdej porze roku, przy narodzinach i przy śmierci. Nasi przodkowie  żyli w harmonii z rytmami natury, z wibracją i  dźwiękiem Matki Ziemi, ponieważ  instynktownie znali  jednoczącą i transformującą siłę dźwięku.

W obecnych czasach przesiadujemy przed komputerem, w nieskończoność piszemy maile, wysyłamy wiadomości tekstowe z telefonów komórkowych zamiast komunikowania się słowami. Siedzimy na kanapie i oglądamy życie na dvd zamiast doświadczania tego życia w grupach społecznych. Nic dziwnego, że nie wibrujemy w harmonii z innymi ludźmi i z Ziemią.

Na szczęście nadal nosimy w sobie wiedzę o dźwiękach naszych przodków - o wspólnym intonowaniu i śpiewaniu. Ta wiedza jest zapisana w komórkach w DNA  i jest dla nas łatwo dostępna. Najbardziej zdumiewającą rzeczą, którą odkryłam prowadząc warsztaty już od ponad 15 lat jest to, że wibracja dźwięku ma natychmiastowy wpływ na ciało człowieka. Nawet jeśli od dzieciństwa wmawiano Tobie, że nie potrafisz śpiewać i nie używałeś głosu od lat, i jeśli początkowo wydajesz z siebie tylko słaby dźwięk, to ten dźwięk i tak ma natychmiastowy wpływ na Twoje ciało fizyczne. Nie ma znaczenia, jaki to będzie dźwięk. Oczywiście głos jest jak mięsień, staje się bardziej silny i piękny im częściej go używasz. Nawet jeśli nie czujesz się zbyt pewny swojego głosu, to gdy pracujesz w energii grupy, zauważysz, że „wtapia się”on w dźwięki innych osób  umożliwiając Tobie relaks i uwolnienie. Ponadto dźwięk grupy wytwarza bardzo przyjemny rezonans  dla Twojego ciała.

Ludzie są zdumieni jak łatwa jest praca z dźwiękiem i jakie natychmiastowe przynosi efekty. Gdy intonujemy ten święty dźwięk wibruje on na szczycie głowy pobudzając wiązkę nerwów łączącą prawą i lewą półkulę. Intonowanie usprawnia połączenie pomiędzy tymi półkulami powodując ich głęboki relaks  oraz  umożliwia wejście w głęboki stan alfa. Daje nam to nie tylko odczucie wewnętrznego relaksu, ale też otwiera na podpowiedzi intuicji i wzmacnia kreatywność.

Często wyobrażam sobie mózg jako komputer z „twardym dyskiem” zawierającym pamięć o wszystkim, co nam się wydarzyło. Z czasem „kasujemy” niektóre trudniejsze wspomnienia, tak abyśmy mogli przetrwać  i wrzucamy je do „kosza”. Oczywiście, gdy mamy do czynienia z komputerem, to aby pozbyć się śmieci naciskamy przycisk „opróżnij” i wszystko znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jednak, gdy kasujemy coś w mózgu to stare wspomnienia trafiają do innego rodzaju kosza czyli do ciała fizycznego i o ile nie wykonamy wewnętrznej pracy nad sobą to zapominamy opróżnić ten kosz.

Dlatego właśnie podczas masażu lub terapii manualnej stare wspomnienia (przechowywane w ścianach komórek i w kolagenie mięśniowym) mogą nieoczekiwanie wypłynąć na powierzchnię w celu uzdrowienia. Bardzo często na warsztatach, po jakimś czasie wspólnego śpiewania, uczestnicy na różne sposoby doświadczają uwolnienia emocji. Mogą pojawić się łzy i gniew, ale najczęściej jest to jednak ból w różnych częściach ciała. Może być tylko po prawej, albo po lewej stronie, w zależności od tego, która półkula mózgu jest zaangażowana w proces.  Na szczęście wszystkie te stare blokady, wspomnienia i  bóle mogą być całkowicie uwolnione dzięki wydobywaniu dźwięku. Po prostu oddajemy głos tym wszystkim nie wyrażonym emocjom, które  zamknęliśmy głęboko w sobie.

Praca z dźwiękiem jest też cudownym sposobem  dostrajania się. Zawsze mówię uczestnikom, aby wyobrazili sobie kręgi kręgosłupa jako białe klawisze na klawiaturze fortepianu, zaczynając od niższych oktaw u podstawy kręgosłupa, przechodząc przez całą skalę do wyższych oktaw na czubku głowy. Na drabinie tej „klawiatury człowieka” znajduje się siedem centrów energetycznych (czakr), które każde z nich jest powiązane z organem wewnętrznym lub splotem połączeń nerwowych. Różne pozytywne i negatywne doświadczenia w naszym życiu mogły sprawić, że zamknęliśmy czakry (w celu ochrony) lub zostawiliśmy je zbyt otwarte i przyjmowaliśmy  problemy innych osób.
Praca z odpowiednimi dla każdej czakry  kolorami i dźwiękami może pomóc w odblokowaniu i uwolnieniu starych wzorców co spowoduje uwolnienie energii  i jej swobodny przepływ wokół ciała. Często zapominamy, że nasze myśli mają moc  i że wpływają na strukturę ciała powodując natychmiastowe uwalnianie związków chemicznych np. związków „miłości” przy pozytywnych myślach  i substancji opartych na adrenalinie lęku wytwarzanych w negatywnych momentach. Intonowanie dźwięków, śpiew i praca z oddechem pomaga nam na skoncentrowaniu energii w pozytywny sposób,  co jest korzystne zarówno dla ciała  emocjonalnego jaki i dla ciała fizycznego.

Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć pracę z głosem i nauczyć się go używać w zupełnie nowy i inspirujący sposób. W końcu masz głos  na całe życie, więc dlaczego by nie skorzystać z tego cudownego instrumentu uzdrawiania? Dźwięk Twojego głosu wibruje wszystkim tym czym jesteś w  danym momencie, na wszystkich poziomach: mentalnym, emocjonalnym, fizycznym, duchowym i eterycznym. Posiadasz więc moc podnoszenia swoich wibracji dźwiękiem. Wszystko co musisz zrobić, to dokonać wyboru i po prostu zacząć to robić. Znajdź ciche miejsce, usiądź wygodnie, skoncentruj się kilka minut na wdechu i wydechu, otwórz usta  i zaśpiewaj. Jakikolwiek dźwięk – niski, średni czy wysoki. Po prostu ton, który łatwo ci wydobyć. Wydawaj dźwięki  tak długo jak zechcesz a ze zdziwieniem poczujesz zmianę. Powodzenia!  Shirlie Roden

Shirlie Roden: specjalistka pracy z dźwiękiem i piosenkarka z Wielkiej Brytanii (www.shirlieroden.com). Uczy odkrywania niezwykłych właściwości własnego głosu, którego można używać do podnoszenia poziomu energii, uzdrawiania ciała fizycznego, emocji, relacji oraz do podnoszenia stanu świadomości. Dla polskich grup prowadzi warsztaty w Polsce i Egipcie.


Copyright:  Shirlie Roden, Singing Earth Music 2006  London UK
Tłumaczenie: Alicja Retelewska

Aktualne terminy zajęć z Shirlie Roden: http://www.agnieszkajurko.pl/shirlie-roden-warsztaty.html