Zobacz nowości:

Informacje organizacyjne

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj65
mod_vvisit_counterWczoraj111
mod_vvisit_counterTen tydzień65
mod_vvisit_counterPoprz. tydz.596
mod_vvisit_counterTen miesiąc261
mod_vvisit_counterPoprz. mies.3684
mod_vvisit_counterWszystkie3676413

Czytelnicy online: 3
Twój IP: 44.200.77.92
Dziś jest: 2024-03-03 19:24Relaksacyjny masaż misami dźwiękowymi

MASAŻ DŹWIĘKIEM

Celem masażu dźwiękiem  jest osiągnięcie harmonii oraz doskonałego stanu zdrowia na płaszczyźnie fizycznej, psychicznej i duchowej oraz równowagi między tymi poziomami.

.

W  masażu  stosuje się różnej wielkości i kształtu misy i miseczki, a także dzwonki i gongi. Stosuje się również różną ich ilość.

Optymalny zestaw do masażu składa się się z trzech mis wydających różne dźwięki (wysokie i niskie tony). Zestaw ten składa się z następujących mis:

1) misa sercowa - wykorzystywana do pracy głównie w rejonie górnej części ciała, średnica około 18 cm, wysokość około 10 cm,
2) misa brzuszna - stosowana przede wszystkim w rejonie brzucha, pleców, średnica około 27 cm, wysokość około 10 cm,
3) misa stawowa – używana do masażu strefy refleksyjnej stóp i dłoni, stawów, środkowej części pleców. itp., średnica około 22 cm, wysokość około 10 cm.

Masaż polega na przykładaniu jednej lub więcej mis w odpowiednich miejscach ciała i delikatnym uderzaniu w nie. Stosuje się również wydobywanie dźwięków z misy stojącej obok ciała oraz trzymanej nad osobą masowaną. Istnieją dwa podstawowe sposoby masażu misą: można uderzyć w nią pałką – jest ich wiele rodzajów – by otrzymać  pulsujący ton. Można też pocierać jej brzeg drewnianą „różdżką” w celu osiągnięcia długotrwałego dźwięku. Przypomina to trochę przeciąganie palcem po zwilżonej krawędzi kieliszka. Zarówno w przypadku pałek jak i różdżek obowiązuje ogólna zasada, że powinny być tym większe, im większa jest misa. Ustawienie misy na dłoni pozwala lepiej odczuć wibrację niż w przypadku położenia jej na podstawce. Poprzez różne ułożenie palców można regulować wysokość tonu przy uderzaniu pałką. Pałką należy uderzać co 3-5 sekund. Stopień nacisku wywieranego różdżką na brzeg misy wpływa na dźwięk, podobnie jak tempo poruszania nią. Również rodzaj drewna z którego wykonana jest  różdżka wpływa na osiągany ton.

Każdy masaż przebiega trochę inaczej, co wynika z aktualnych, określonych przed zabiegiem potrzeb masowanych osób, a także odczuć masażysty pojawiających się w trakcie zabiegu. Odczucia te wiążą się ze słyszeniem różnicy w brzmieniu mis, w zależności od tego, czy położone one były w miejscach zdrowych, czy wymagających pomocy.

Masaż dźwiękiem :
likwiduje napięcia karku i pleców,
usuwa bóle głowy,
reguluje przemianę materii,
uwalnia od skurczów podbrzusza,
uspokaja i pogłębia oddech,
poprawia zdolności koncentracji,
pomaga przejść w sposób łagodny i bezstresowy przez wszystkie fazy porodu.

Dziedziny, w których można zastosować masaż dźwiękiem:
relaksacja
psychoterapia
w medycynie
wellness i kosmetyka
położnictwo,
praca z osobami niepełnosprawnymi,
praca w przedszkolach i szkołach,
logopedia,
praca w domach opieki społecznej,
praca w hospicjach,
terapia w wodzie


Od kilku lat wykonuję relaksacyjny masaż dźwiękiem misami tybetańskimi i gongiem, posiadam certyfikat Polskiego Stowarzyszenia Masażu i Terapii Dźwiękiem wg metody Petera Hessa. Oczyszczam ludzi i pomieszczenia (mieszkania, biura) z negatywnych energii przy pomocy dźwięku gongu i dzwonków.

Agnieszka Jurko